• KLASA 3A

        • Ten Obcy?

          Nasza klasa od zawsze wspiera inicjatywy, promujące prawa i wiedzę na temat życia osób niepełnosprawnych. Już po raz trzeci wzięliśmy udział w Dniu Zespołu Downa. Głównym celem takich akcji jest dla nas, zrozumienie sytuacji i sposobu życia osób dotkniętych niepełnosprawnością, tak by spotkanie na ulicy czy w szkole nie było dla nas spotkaniem z tym Obcym!

           

             


          Cicha przerwa

           

          Od zawsze wiemy, że hałas szkodzi. Wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie. Trudno o ciszę podczas przerw szkolnych, zwłaszcza w klasach 1-3, gdzie występuje jeszcze u dzieci wzmożona potrzeba ruchu. Ale my mamy na to sposób! Wspólnie przetestowaliśmy kilka możliwości i stworzyliśmy plakat. Mamy nadzieję, że stanie się on inspiracją dla wszystkich uczniów.

                   

           


          Podróże małe i duże

           

          Temat o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba zdradził zainteresowania Dawida, który z chęcią przygotował prezentację multimedialną o tym odkrywcy i zaprezentował go swoim kolegom i koleżankom. Prezentacja Dawida, przypomniała nam, że w życiu każdego człowieka liczy się pasja, za którą kryją się osiągnięcia.

           

             

           


          Dzień Kobiet

          8 marca chłopcy naszej klasy wzięli udział w głosowaniu, którego celem był wybór Super Dziewczyny. W tym roku zwyciężyła Zuzia, otrzymując w nagrodę dyplom oraz pamiątkowe zdjęcie z kolegami. Na wszystkie dziewczyny czekała słodka niespodzianka – Princessa, przygotowana przez Dawida, bo w III A wszystkie dziewczyny to Princesse!

           

             


          „Nauka to pokarm dla rozumu”

          Pierwsze półrocze III klasy minęło nam szybko, ale i owocnie. Wraz z końcem lutego odbyło się jego podsumowanie, a wśród wyróżnionych osób za wysokie wyniki w nauce znaleźli się: Dawid, Stefan i Zuzia. Był to też dobry moment na rozdanie nagród za udział i odpowiednie miejsca w konkursie IPN „Wokół symboli narodowych” dla Zuzi, Amelki, Kuby, Dawida i Pawła. Hubert otrzymał nagrodę za najwyższą frekwencję. Liczymy na dalsze sukcesy, ale przed nami dużo pracy w kolejnym półroczu.

             


          A może śledzika?

          W czasach Covid 19 trudno jest o zabawę dla duszy i ciała. My jednak nie mogliśmy przejść obojętnie obok balu karnawałowego. We wtorek 16.02. w kameralnym gronie naszej klasy przystąpiliśmy do wspólnej zabawy pod hasłem: „Wyspa skarbów”.  Zadbaliśmy o wystrój, poczęstunek, a następnie przystąpiliśmy do tańców i konkursów. A wśród tych ostatnich wymienić należy konkurencje: znajdź ukryty skarb, list w butelce, ubierz się szybko. Jak przystało na wyspę, nie mogło zabraknąć piasku, własnoręcznie przez nas wykonanego!

               

             


          Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek!

          Niewiele jest osób, które tego dnia nie skuszą się na pączka. Tym bardziej, że jak głosi zwyczaj liczba zjedzonych pączków równa jest ilości czekającego na nas szczęścia. Zatem długo nas nie trzeba było namawiać na przyniesienie pączka i celebrowanie wspólnych chwil przy jedzeniu tych pyszności. Nie zabrakło też zadań matematycznych z pączkiem w tle – obliczania sumy przyniesionych przez nas pączków, różnicy w cenie między poszczególnymi pączkami oraz ilorazu pączków przypadających na jedną ławkę. Głowy pełne pomysłów!

               


          Znowu RAZEM!

          No i stało się! Znów jesteśmy RAZEM! I już nie online, ale na żywo! Troszkę przestraszeni, pełni obaw na przyszłość, ale z pełnym humorem i niesamowitą energią przystąpiliśmy do zajęć edukacyjnych. Wiemy, że nauka jest ważna, ale codzienny kontakt z rówieśnikami jest nam niesamowicie potrzebny do równomiernego rozwoju emocjonalno-społecznego. Korzystamy z okazji, kiedy jesteśmy sami na korytarzu i wracamy do pełnej integracji!

           


          Mikołaj online!

          Nasz pierwszy miesiąc edukacji zdalnej minął właśnie 9 grudnia. W tym roku nasze wspólne Mikołajki miały nieco inny wymiar. Wszystko za sprawą spotkań online. Mimo wszystko Mikołajowi udało się nas odwiedzić, choć z racji wieku i zagrożenia Covid 19 jego wizyta miała również charakter online. Przyniósł ze sobą także wspaniałe wiadomości. Otóż w listopadzie odbył się konkurs IPN „Wokół symboli narodowych”, w których brało udział, aż czterech uczniów z naszej klasy. Zwyciężyła nasza Zuzia z maksymalną ilością punktów, drugie miejsce zajęli Dawid i Paweł, trzecie Jakub, a czwarte Amelia. Wspaniała wiadomość przed świętami!


          Czytać znaczy wiedzieć!

           

                   Jak promować czytelnictwo wśród dzieci? My znaleźliśmy na to 7 słów: „Idź, ty lepiej Koziołeczku, szukać swego Pacanowa”. To nazwa ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, w którym braliśmy czynny udział. Poznaliśmy nie tylko przygody kultowego bohatera, ćwiczyliśmy umiejętność czytania literatury dziecięcej, poszerzaliśmy wiedzę o otaczającym świecie, ale przede wszystkim kształciliśmy kompetencje językowe. Pamiętajmy, że książka pochodzi z lat 30 XX w. i zawiera pewne niezrozumiałe dla nas słowa i zwroty. Na szczęście mogliśmy je zapamiętać przez pokolorowanie ich symboli, którym nadano współczesne znaczenie.

             

           


          Śniadanie daje moc!

           

                      Nasza klasa wspiera różne akcje, nie tylko te, które wpływają na rozwój naszej empatii, ale również i takie, które kształtują naszą postawę prozdrowotną. O tym, że „Śniadanie daje moc”, wiemy nie od dziś, jednak w tym roku miało ono wyjątkowy charakter.  W wyniku Covid 19, musieliśmy zrezygnować z samodzielnego wykonywania zdrowej kanapki w warunkach szkolnych, a jedynie ograniczyć się do wspólnego spożycia przygotowanej żywności w domu. Tego dnia nie zabrakło również elementów kodowania. Wspólnie spisaliśmy mechanizm wykonania zdrowej kanapki, w taki sposób, gdybyśmy programowali robota. To było nie lada wyzwanie! Najważniejsze, że uczniowie zyskali świadomość, że programowanie towarzyszy nam codziennie, a śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Na koniec obejrzeliśmy również popularny challenge z kanapką w tle: https://www.youtube.com/watch?v=cDA3_5982h8&feature=emb_logo

               


          Programowanie naszą przyszłością!

           

                      CodeWeek to wydarzenie, w którym uczestniczyła nasza klasa w październiku. Dzięki zrealizowanemu wcześniej programowi edukacyjnemu „Zaprogramuj przyszłość” doskonale wiedzieliśmy jak posługiwać się matą edukacyjną, robotami oraz jak samemu stać się robotem i podjąć się zakodowania siebie w sposób taneczny w kratkach. Emocji było sporo: śmiech, radość i podekscytowanie z możliwości sterowania robotem. Głównym naszym celem było jednak zwiększanie naszych kompetencji cyfrowych, niezbędnych we współczesnym świecie do prawidłowego funkcjonowania.

             


          Bez barier!

           

                      Nasza klasa z uwagi na fakt, że już od niemal trzech lat wspiera idee związane z akceptacją, zrozumieniem i niesieniem pomocy, zaangażowała się w dwie akcje wspierające osoby niepełnosprawne, zorganizowane w naszej szkole. Pierwsza z nich to Światowy Dzień Świadomości o Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a (7.09). Przystępując do działania kolejny raz doskonale znaliśmy temat, a stojąc na boisku szkolnym z czerwonymi balonikami mocno wierzyliśmy, że zwrócą one uwagę pozostałych ludzi na problemy osób dotkniętych dystrofią mięśniową.

          Drugą akcją wspieraną przez nas był Dzień Osób z Afazją, przypadający na 1.10. Postać Elfa symbolizującego dzieci z tą niepełnosprawnością również nie była nam obca. Temat utrwalił nam nasze wiadomości z poprzednich lat i utwierdził w przekonaniu, że chcemy żyć bez barier – bez wykluczenia, bez samotności i bez dyskryminacji, za to z dużą empatią i zrozumieniem!