•  

         

        W dniu 8 marca 2023 roku, uczniowie klasy III b  byli w Teatrze Lalek Pleciuga na  spektaklu zatytułowanym „Perfekty i Ambaras”. „To niezwykle interesująca opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać”- tak o spektaklu pisze pani Maria Wojtyszko. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez pani Magdalenę Bogusławską, w trakcie których „bawiły się” rekwizytami teatralnymi; tworzyły a potem przedstawiały własne, króciutkie spektakle. Niestety nasz dzisiejsza wizyta w Pleciudze była już ostatnią w ramach projektu klas patronackich Teatr z klasą.

        Urszula Lis

        Adrianna Mielnik

         


        8 lutego 2023 roku poszliśmy na przedostatnie przedstawienie do Teatru Lalek Pleciuga pt. „Trzy bajki o smoku” w ramach klas patronackich. Spektakl opowiadał o smoku, który postanowił ożenić się z prawdziwą księżniczką. Najpierw wybrał sobie na żonę Sabinkę – ta jednak okazuje się bardzo kapryśną i niesympatyczną dziewczynką. Potem oświadcza się Paulince, ale Paulinka to okropna beksa, która płacze z każdego powodu, a nawet i bez powodu. Wreszcie smok decyduje, że to Justynka będzie jego żoną. Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych przez aktorów teatru. Tym razem, zadaniem dzieci było stworzenie wybranych postaci z bajek o Czerwonym Kapturku, Jasiu i Małgosi oraz Calineczce. Efektem końcowym pracy uczniów było wystawienie przedstawienia jako teatr cieni na forum grupy, w obecności aktorów Teatru Lalek Pleciuga.

        Adrianna Mielnik

        ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


        W dniu 18 stycznia 2023 roku, uczniowie klasy III b, w ramach pilotażowego programu klas patronackich Pleciugi, byli na spektaklu i specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach teatralnych. Dzieci obejrzały spektakl ”Tygrysek i kapitan Morgan”.  Przedstawienie opowiada o małym i dzielnym Tygrysku, marzącym o dalekich morskich podróżach i niezwykłych przygodach. Nasz bohater, wraz z piratami, dowodzonymi przez nieustraszonego kapitana Morgana, wyrusza w rejs na plantację bananów. Na małego Tygryska czekają wielkie wyzwania oraz pirackie obowiązki. Jak zakończy się ta wyprawa? Czy mały, dość naiwny Tygrysek pozna znaczenie słów przyjaźń, odwaga, uczciwość? Jak zakończy się starcie pomiędzy piratami i żyrafami? Na te oraz inne pytania, dzieci uzyskały odpowiedź w oglądanym przedstawieniu. Po spektaklu, uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach teatralnych, które poprowadziły: pani Katarzyna Klimek oraz pani Magdalena Bogusławska.

                                                                                                       Urszula Lis

                                                                                                       Adrianna Mielnik

                    


        W dniu 14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 3 b uczestniczyli drugim i ostatnim spotkaniu autorskim zatytułowanym „Najpiękniejsze legendy Szczecina oraz Pomorza Zachodniego” prowadzonym przez panią Małgorzatę Dudę, która jest przewodniczką turystyczną, autorką książeczek dla dzieci, współautorką przewodników turystycznych oraz redaktorką i wydawczynią książek o naszym regionie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „USŁYSZ i ZOBACZ KULTURĘ”. Tak jak poprzednie spotkanie, również i to, było tłumaczone na PJM.

        Urszula Lis

        Adrianna Mielnik

             


        W dniu 13 grudnia 2022 roku uczniowie klasy III b, wzięli udział w projekcie PSP „Ognik.”, który zorganizowano w ramach współdziałania Wydziału Oświaty z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. W bogato wyposażonej sali edukacyjnej, w kontrolowanych warunkach, dzieci poznały właściwe sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia. Dowiedziały się, jakie są zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem oraz z  jakimi zagrożeniami  mogą spotkać się na co dzień. Nauczyły się prawidłowego zgłoszenia zdarzenia, podstaw pierwszej pomocy, czy zasad właściwej ewakuacji. W trakcie zajęć szczególną uwagę zwracano również na szeroko rozumianą przyrodę – dbałość o las, wodę czy czyste powietrze. Zajęcia poprowadzili  specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci poznały również codzienną pracę strażaków. Zobaczyły z bliska wozy strażackie oraz sprzęt, jaki strażacy wykorzystują w swoich działaniach.

        Urszula Lis

        Adrianna Mielnik

         


        W dniu 5 grudnia 2022 roku, uczniowie klasy III b w MBP filia 54 ProMedia podziwiali, oglądali i dotykali wystawę sensoryczną dla dzieci, która powstała w ramach projektu Teatr Szeroko Otwarty. Ta interaktywna wystawa wprowadziła uczniów w świat osób niewidomych. Dzięki niej, dzieci mogły przekonać się, jak postrzegana jest rzeczywistość, przez osoby żyjące w całkowitej ciemności.

        Urszula Lis
        Adrianna Mielnik

                

         

         


        29 listopada 2022 roku uczniowie klasy III b uczestniczyli  w warsztatach bibliotecznych, które odbyły się w  filii nr 7, Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Warsztaty prowadziła pani Lidia Iwanowska-Szymańska, która jest pisarką, tłumaczką, opowiadaczką i aktorką. Pisze wiersze oraz opowiadania dla dzieci. Na co dzień prowadzi warsztaty w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.

                                                                               Urszula Lis

                                                                               Adrianna Mielnik

         .       


        W dniu 23 listopada 2022 roku, uczniowie klasy III b, już po raz drugi, w ramach pilotażowego programu klas patronackich Pleciugi, byli na spektaklu i specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach teatralnych. Dzieci obejrzały ”Dzikie łabędzie” na motywach baśni H. Ch. Andersena. Przedstawienie to bajka drogi przez różne krainy oraz przez własne wnętrze. To również magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów piękna opowieść. Mówi o wytrwałości w dążeniu do celu, miłości i odwadze oraz o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy. Po obejrzeniu spektaklu, dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których, pod okiem fachowców samodzielnie, wg własnego pomysłu i projektu, wykonywały piękne i oryginalne lalki.             

        Urszula Lis

                                                                                                       Adrianna Mielnik

                  


        W dniu 27 października 2022 roku, za sprawą udziału w pilotażowym programie klas patronackich „Teatr z klasą”, uczniowie klasy III b, rozpoczęli swoją wielką przygodę z teatrem Pleciuga. Tego dnia, dzieci obejrzały intrygującą, pełną humoru i interaktywnych rozwiązań sztukę - „My i krasnoludki”. Uruchomiła ona drzemiące w dzieciach pokłady fantazji i wyobraźni. Po spektaklu uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udział, w specjalnie dla nich przygotowanych  warsztatach teatralnych. Zanim jednak to wszystko się wydarzyło, klasa  została  powitana przez panią Edytę Przystupę – zastępcę dyrektora teatru oraz przez panią Katarzynę Klimek - aktorkę, która na czas trwania projektu została opiekunką naszej klasy. Pani Kasia oprowadziła dzieci po wszystkich zakamarkach teatru. Uczniowie z wielkim przejęciem i zaciekawieniem oglądali miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla widzów Pleciugi. Dzięki pani Kasiu, dzieci poznały również tajniki pracy aktora. W przyjaznej, swobodnej i radosnej rozmowie z aktorką, każdy  mógł zadać swoje pytanie i uzyskać na nie odpowiedź. W czasie warsztatów teatralnych, prowadzonych przez panią Magdalenę Bogusławską, uczniowie mogli dokładnie obejrzeć wszystkie lalki, o których wcześniej mówiła pani Kasia oraz sprawdzać jak się nimi porusza i z czego są zrobione. Najbardziej podobały się dzieciom  przepiękne kolorowe maski, które jak się okazało także zaliczają się do lalek. Warsztaty zakończyły się niezwykłymi zabawami ruchowymi.

        Urszula Lis i Adrianna Mielnik


        W dniu 28 września 2022 r. uczniowie klasy 3 b uczestniczyli w spotkaniu autorskim zatytułowanym „Najpiękniejsze legendy Szczecina i Pomorza Zachodniego” prowadzonym przez panią Małgorzatę Dudę - przewodniczkę turystyczną, autorkę książeczek dla dzieci, współautorkę przewodników turystycznych, redaktorkę i wydawczynię książek o naszym regionie. Odbyło się ono w ramach projektu „USŁYSZ i ZOBACZ KULTURĘ!  Było  tłumaczone na PJM.

        Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00 w MBP PROMEDIA  przy al. Wojska Polskiego 2, było prowadzone z wielką pasją i w bardzo atrakcyjnej formie. Dzieci mogły zadawać autorce pytania, prowadzić dyskusje, rozwiązywać zagadki i rebusy. Dostały też  piękne kolorowanki i mapy. Dokładnie poznały trzy legendy: „O Krawcu i Baszcie Siedmiu Płaszczy”, „Legendę o Eryku Pomorskim – księciu, królu i piracie nazywanym ostatnim piratem Bałtyku” oraz „Legendę o Sydonii von Borcke – szlachciance uważanej za czarownicę”.

        Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i obietnicą, że w niedalekiej przyszłości odbędzie się kolejne, równie atrakcyjne i ciekawe spotkanie z panią Małgosią Dudą.

        Urszula Lis i Adrianna Mielnik

               

         


        W dniu 14 września 2022 r. uczniowie klasy 3 b uczestniczyli we wspaniałym wydarzeniu zatytułowanym „Legendy szczecińskie, spacer dla dzieci tłumaczony na PJM”. Został on zorganizowany w ramach projektu  „ZOBACZ i USŁYSZ  KULTURĘ! Spacer poprowadziła znana  przewodniczka turystyczna po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim – pani Małgorzata Duda.

        Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 9:00 na pl. Lotników, przy pomniku Bartolomea Colleoniego. Następnie, już z panią przewodniczką i pozostałymi uczestnikami spaceru, uczniowie wyruszyli pięknymi ulicami Szczecina w kierunku Zamku Książąt Pomorskich, gdzie spacer się zakończył.

        Z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem uczennice i uczniowie wysłuchali wszystkich opowieści i legend. Najwięcej emocji wzbudziła legenda o platanie Mateuszu.

        Urszula Lis i Adrianna Mielnik