KLASY 0-3

W piątek 3 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób Z Niepełnosprawnościami. Ze względu na pandemię tegoroczne obchody przybrały nieco inną formę niż dotychczas. Tym razem każda z klas w wyznaczonym czasie odwiedzała stanowiska przygotowane przez zespół do spraw integracji. Każde ze stanowisk odnosiło się do wybranego zmysłu, ponieważ właśnie zmysłów dotyczyły tegoroczne obchody.

I tak oto klasy 1-3 zdobywały bądź utrwalały najważniejsze informacje na temat funkcjonowania naszych zmysłów. Uczniowie dowiedzieli się także co się dzieje, gdy zmysły nie funkcjonują prawidłowo.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najwięcej uczą się i zapamiętują poprzez działanie. Dlatego na przygotowanych stanowiskach miały okazję poznać podstawowe znaki z języka migowego, pracowały z woreczkami sensorycznymi, usprawniały koordynację wzrokowo-ruchową oraz rozwijały zmysł wzroku rozszyfrowując przy pomocy latarki UV ukryte hasło.

Wszyscy z przyjemnością brali udział w zajęciach, a ze szkoły wyszli z wieloma nowymi informacjami na temat niepełnosprawności.

Notatkę sporządziła

Natalia Mruszczyk

KLASY IV-VIII

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w serii pogadanek na temat osób z niepełnosprawnościami. Ten dzień został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, 13 grudnia 2006 roku została przyjęta Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. W myśl jej zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji), ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, udziału w życiu politycznym i kulturalnym. Dzień ten ma na celu promowanie praw osób z niepełnosprawnościami i zachęcanie wszystkich do działań na rzecz likwidacji barier prawnych, społecznych, ekonomicznych stojących przed osobami z niepełnosprawnością.

Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem.

Jerzy Trybiński