• 27.03.2023 roku podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, w ramach pomocy pp, uczniowie klasy 4,5 i 6 ćwiczyli umiejętności autoprezentacji. Pozowanie przed obiektywem to niełatwe zadanie, zwłaszcza kiedy trzeba pozostać sobą :) Dzieci uczyły się, co to znaczy autoprezentacja, czym jest pewność siebie i jak wykorzystywać ją w życiu codziennym. Uczniowie grupy terapeutycznej poradzili sobie z tym świetnie! Proszę zobaczyć tylko na te zdjęcia! (wykonane aparatem w ramach projektu Laboratoria Przyszłości).

           

            

           

          Projektowanie w 3 D

          Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. W ramach "Laboratoriów Przyszłości" uczniowie zapoznali się z programem Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Projektowanie własnych modeli do wydruku, posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad, nie jest łatwym zadaniem. Praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D. 

           

           


          Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym oraz społecznym. Wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.  

          Fizyka niewątpliwie ma zastosowanie w codziennym życiu i bez niej nie byłoby wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji. Dlatego na lekcjach nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć materiał. Aby polubić lekcje fizyki, trzeba je zrozumieć, a z pewnością najłatwiej uczyć się na bazie doświadczeń.  Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystano sprzęt dostarczony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości-zestawy. „Magnetyzm-zestaw do pokazowych ćwiczeń” zawierające m.in. magnesy sztabkowe, podkowiaste, igły magnetyczne, próbki minerału-magnetytu, magnesy ferrytowe pierścieniowe i kwadratowe oraz magnetyczne pręty chromowane. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z oddziaływaniem magnesów. Dzięki projektowi uczniowie podczas zajęć wykorzystują dostarczony sprzęt, który ułatwia zrozumienie wielu pojęć i zjawisk. Poniżej kilka zdjęć z różnych zajęć.

           


          Uczniowie klas 8 wykorzystywali czujniki pH firmy Pasco. Oznaczali odczyn roztworów i ich pH w różnych artykułach spożywczych: mleko, coca-cola, ocet, mydło, udrażniacz do rur itp.