• KLASA 6A

        •  

          Film dla kosmitów

          W piątek 19 kwietnia br. Nasz klasa wybrała się do multikina w C.H. Galaxy w Szczecinie na film pt. „Film dla kosmitów”. Film opowiada o naszym rówieśniku, który ma na imię Jeremi. Całe dni spędza przed ekranem smartfonu tworząc filmiki i wrzuca je do sieci. Gdy pewnego dnia zostaje wywieziony do dziadków, chłopiec zaszywa się w leśnym domku na drzewie. Gdy wszystko wskazuje na to, że zanudzi się tam na śmierć, na jego drodze staje… robot, który przekazuje mu misję do wykonania: wypełniając tajemnicze polecenia, ma stworzyć film, który poleci w kosmos! Resztę musicie zobaczyć sami….POLECAMY film!

               

           

          Światowy dzień świadomości Autyzmu

          2 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy dzień świadomości Autyzmu. Tego dnia w naszej klasie odbyła się pogadanka na temat osób z Autyzmem. Bardzo ciekawie o autyzmie opowiadał nam nasz kolega Kuba….powiedział co go rozprasza, z czym ma trudności. Z okazji tego święta Nasza klasa wykonała plakat, który wziął udział w konkursie szkolnym.

             

           

          Światowy dzień Zespołu Downa

          21 marca br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu założyliśmy dwie różne skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

          Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W naszej klasie wykonaliśmy plakat z okazji tego święta oraz przeprowadziliśmy rozmowę na temat osób z zespołem Downa.

             

          Kangur

          W czwartek – pierwszego dnia wiosny 21 marca br. nasi koledzy z klasy: Filip, Maxim, Arthem i Rafał, wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Czekamy na wyniki chłopaków.

           

          Lapbook – konkurs

          Lubimy konkursy – i tym razem wzięliśmy udział w szkolnym konkursie na lapbooka. Czym jest lapbook? – W wielkim skrócie to taka teczka…w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat w tym wypadku była to informacja na temat ulubionej książki lub lektury. Nasz koleżanka Maja zajęła III miejsce w konkursie. GRATULUJEMY!

            

           

          Dzień Kobiet

          8 marca br. – w piątek obchodziliśmy w naszej klasie DZIEŃ KOBIET! W krótkim rysie historycznym: Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. Nasze PANIE – koleżanki z klasy oraz Pani wychowawczyni Ula zostały przez nas obdarowane drobiazgami, które sprawiły im uśmiech na buzi. Sami też przygotowaliśmy słodki poczęstunek. Ciasto oraz napoje.

                      

           

          Konkurs – latarnie morskie

          W lutym br. w naszej szkole został zorganizowany II Międzyszkolny konkurs plastyczno-techniczny „Latarnie morskie Pomorza Zachodniego”. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań tematyką morską oraz popularyzowanie wiedzy na temat latarni morskich Pomorza Zachodniego. Nasz kolega Filip zajął I miejsce w tym konkursie gratulujemy!

              

           

          Kiermasz świąteczny


          Jak co roku w naszej szkole odbywa się kiermasz świąteczno – wielkanocny. Nasza klasa uczestniczyła w przygotowaniu świątecznych ozdób, dekoracji. Zabawa podczas warsztatów była iście świąteczna.

              

           

          Multikino
          „Cudowny chłopak. Biały ptak”

          W czwartek 8 lutego br. – „tłusty czwartek”, nasza klasa razem z wychowawcami wybrała się do multikina na film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak.” Film opowiada historię od momentu, kiedy babcia przylatującą z Europy do wnuka, który właśnie został wyrzucony z nowojorskiej szkoły za znęcanie się nad okaleczonym kolegą. Babcia opowiada historie swojego życia wnukowi. Historię, która rozpoczyna się w 1942r., w momencie, gdy do Francji wkraczają naziści. Dziewczynka, zostaje ukryta przez kolegę z klasy – Juliena. Oboje przeżywają pierwszą miłość…która ma przetrwać do końca życia…ale wojna jest okrutna i dosięga każdego. Opowieść o tragedii wojny, o antysemityzmie.
          Uświadamia, że zabijanie nie wygląda tak prosto jak w grach komputerowych. Pokazuje do czego prowadzi nienawiść, czym są rozpacz i ból. I jednocześnie proponuje opowieść o człowieczeństwie, które można zachować nawet w najtrudniejszych czasach i okolicznościach. Na koniec, razem z babcią Juliena uczy szacunku dla inności, nieoceniania po pozorach. Bardzo nas ten film ujął, złapał za serce. Wywarł na nas ogromne wrażenie. Bardzo polecamy!

                

           

          Tłusty czwartek


          Czekaliśmy na ten dzień. A teraz trochę historii. Wraz z nadchodzącym XVII wiekiem, w Polsce zapoczątkowano zwyczaj jedzenia pączków. Tłusty Czwartek sygnalizowany jedzeniem pampuchów, coraz szybciej zaczął się rozpowszechniać. W pierwszej kolejności w miastach i na dworach, nieco później, bo dopiero pod koniec XIX wieku, dochodził do miejscowych wsi. Należy wspomnieć, że dzisiejsze słodkie wypieki podawane były niegdyś w towarzystwie słonych skwarków. Głównym celem tego święta było wielkie obżarstwo a na stołach domowników mogliśmy dostrzec smakołyki, podawanie nie tylko na słodko. Od lat krąży bowiem staropolskie przysłowie, które mówi „Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że każdy z nas wierzy w jeden staropolski przesąd. Jeśli nie skusimy się chociażby na jeden ze słodkich przysmaków, nie będziemy mogli liczyć na dogodne życie w dostatku. My też zjedliśmy słodkie, tłuste pączki, z marmoladą, czekoladą. Były pyszne!!

               

           

          Dzień w klapkach


          W piątek 23 lutego w naszej szkole odbył się dzień w klapkach. Każdy kto miał je na nogach mógł liczyć na wyrozumiałość nauczycieli. Fajna akcja i ciekawe klapki, kapcie, papucie na nogach.

                

           

          Podsumowanie pierwszego półrocza 2023/20224

          21 lutego br. w naszej szkole nastąpiło podsumowanie pracy w pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024. W naszej klasie dyplomy i nagrody otrzymały Avrora i Martyna za udział w konkursie recytatorskim, Hubert oraz Rafał za pierwsze miejsce w konkursie o bezpiecznym Internecie, Filip w konkursie językowym. Najlepszą uczennicą w naszej klasie jest Aleksandra! Gratulujemy wszystkim.

                    

           

          Tydzień bezpiecznego Internetu

          Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. DBI już dawno wykroczył poza grupę krajów członkowskich UE i obecnie obchodzony jest już w ponad 180 krajach na całym świecie. My również w tym roku wzięliśmy udział. Przygotowaliśmy plakaty mówiące o tym jak dbać o siebie i innych w Internecie oraz wzięliśmy udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie internetowym. I to właśnie w nim Nasza klasa zajęła pierwsze miejsce! Klasę reprezentowali Rafał i Hubert. Gratulacje!

           

          Bal karnawałowy

          Na początku lutego w naszej szkole odbywał się bal karnawałowy. Nasz klasa wzięła udział w przygotowaniu sali na to wydarzenie. Nadmuchaliśmy ok 150 balonów, którymi udekorowaliśmy sale gimnastyczną. Całość poszła bardzo sprawnie…

          Impreza karnawałowa się udała. Polecamy się na przyszłość!

           

                   

           

          Klasowa Wigilia

           

          W środę 20 grudnia br. zebraliśmy się w naszej klasie by spędzić wspólnie czas przy klasowym wigilijnym stole. Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie sami przygotowali wystrój Sali jak i uzgodnili menu. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, sianko oraz smakołyki które zostały przygotowane razem z rodzicami na ten dzień. Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat.

          Na samym początku odwiedziliśmy Panią dyrektor Iwone Bogus – złożyliśmy życzenia świąteczno – noworoczne.

          Chwilę później były życzenia i łamanie się opłatkiem. Tradycja opłatkowa ma na celu wzmocnienie więzi między bliskimi sobie ludźmi, pomóc wybaczyć zaległe spory oraz zaleczyć rany. Każdy starał się więc życzyć innym wiele dobrego. Wszystko przy muzyce znanych i lubianych polskich kolęd.

          Następnie rozdane zostały prezenty w tle grały nasze ulubione świąteczne piosenki. Wszyscy uczniowie wyczekują już na właściwe święta Bożego Narodzenia oraz na przerwę noworoczną. Do zobaczenia w NOWYM ROKU 2024!

           

          WESOŁYCH ŚWIĄT i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2024!

                 

           

          Świat Fantazy

          W piątek 15-go grudnia br. Nasza klasa wybrała się do Sali widowiskowo – kinowej w Multikinie, na spektakl „Świat Fantazy” – wystawiany przez Narodowy Teatr edukacji im. Adama Mickiewicza. Widowisko to było oparte na powieści J.R.R. Tolkiena – „Hobbit, czyli tam i z powrotem.” Przygody Bilbo Baginsa, Gandalfa Szarego oraz krasnoluda Thorina. Spotkania z elfami, trollami, orkami, wielkim pająkiem, Gollumem czy smokiem Smaugiem. Cała wyprawa kończy się dobrze. W przedstawieniu podobała nam się również scenografia jak i stroje aktorów. Teraz czas na przeczytanie lektury…..

           

             

           

          Kartka dla seniora

          W piątek 01.12.br. nasza klasa wzięła udział w akcji „Kartka dla seniora” oraz wykonywaliśmy ozdoby na kiermasz świąteczny, który odbywa się w naszej szkole. Wszystko odbywało się w rodzinnej, świątecznej, ale i zabawnej atmosferze przy świątecznych hitach. Nasze kartki trafiły do Domu Pomocy Społecznej – „Dom Kombatanta” w Szczecinie. Z naszych informacji wynika, że sprawiliśmy seniorom ogromną radość, byli zaskoczeni tym, że ktoś jeszcze pamięta o nich. Ozdoby sprzedały się jak „świeże bułeczki”.

           

             

           

          Spektakl w „Pleciudze”
           

          We wtorek 28 listopada br. nasza klasa wybrała się do Teatru Lalek „Pleciuga”. Obejrzeliśmy przedstawienie na podstawie książki Marcina Szczygielskiego pt. „Teatr niewidzialnych dzieci”. Książka jest lekturą uzupełniającą dla klasy 6. Przedstawienie, książka - to opowieść o młodych bohaterach z domu dziecka na terenie Śląska, będąca swoistą paralelą życia mieszkańców Polski w okresie trwania PRL-u, niewidzialnych – jak o sobie mówią dzieci. Opowiada ją dziesięcioletni Michał Szymczyk, którego rodzice zginęli w wypadku samochodowym, gdy był mały. Od tej pory próbuje zrozumieć otaczający go świat i zaakceptować to, że jest sierotą. Historia daje dużo do myślenia, to historia, w której młodzi pasjonaci aktorstwa zakładają swoją trupę i przygotowują spektakl jest też hołdem złożonym teatrowi samemu w sobie, dowodem na to, jak ważnym może stać się on kanałem rozwoju emocjonalnego człowieka, budowania jego empatii, umiejętności patrzenia na świat z różnych perspektyw oraz odwagi w wyrażaniu własnego światopoglądu.

           

                

           

          Słodki wtorek

           

          We wtorek 21 listopada br. nasza klasa wzięła udział w „Słodkim wtorku”. Przygotowane zostały ciasta, ciastka, andruty, babeczki czy rogaliki. Nasze wypieki rozchodziły się bardzo szybko podczas trzech przerw. Z opinii jakie słychać było na korytarzach wiemy, że było pysznie! Dziękujemy!

                  

           

          Międzynarodowy dzień praw dziecka

           

          20 listopada przypadał Międzynarodowy dzień praw dziecka. Uchwalony został uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej 7 listopada 2014r.  z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. Pan rzecznik chciał tym samym upamiętnić 25 rocznicę przyjęcia przez ONZ, Konwencji o prawach dziecka. My również odbyliśmy pogadanki nt. praw i obowiązków dzieci. Wykonaliśmy prace plastyczne związane z prawami dzieci, przeprowadziliśmy pogadanki.

              

           

          Święto Niepodległości

           

          11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości…

          Jak co roku w przeddzień dnia Niepodległości zebraliśmy się wszyscy na apelu z tej właśnie okazji. O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy hymn Polski na boisku. Chwilę później, nasza klasa wzięła udział w uroczystym zebraniu na sali gimnastycznej – gdzie ponownie odśpiewaliśmy hymn. Wysłuchaliśmy wystąpień starszych kolegów – opowieści o dawnych czasach i w jaki sposób odzyskiwaliśmy niepodległość. Śpiewane były również piosenki patriotyczne: „My, pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Niepodległa, niepokorna”…

                  

           

          1 listopada

           

          W dzień Wszystkich Świętych – uczniowie naszej klasy: Ola, Rafał oraz Filip wraz z Panią Ulą, wzięli udział w zbiórce pieniędzy na Zachodniopomorskie Hospicjum Dzieci i Dorosłych w Szczecinie. Zbiórka miała miejsce na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Jak mówili nasi uczniowie…” puszki napełniały się szybko, a ludzie byli bardzo hojni” w zamian otrzymywali naklejki hospicjum, które informowały o wzięciu udziału w akcji. Dziękujemy!

             

           

          Zbiórka kasztanów

           

          W październiku nasza klasa uczestniczyła w zbiórce kasztanów. Zbieraliśmy kasztany na „Terapię chodu” dla Olgi, dziewczynki, która ma czterokończynowe porażenie mózgowe. Nasza klasa zebrała ok. 60kg kasztanów. Pomogą one jej rodzicom w finansowaniu w/w terapii. Otrzymaliśmy podziękowania od szkolnego wolontariatu.

             

           

          Dzień Chłopaka

           

          Dzień chłopaka obchodzony jest 30 września, ponieważ ten dzień przypadał na sobotę, nasze dziewczynki zorganizowały dzień chłopaka w przeddzień tego święta. Nasze koleżanki razem z Panią Ulą – przygotowały dla chłopców słodki poczęstunek – ciasto oraz napoje. Dodatkowo każdy z chłopców otrzymał lizaka. Dziękujemy za pamięć!

           

           

          Wyprawa do Muzeum Narodowego

           

          Wtorek 19 września br. nasza klasa wybrała się do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego na bardzo ciekawą lekcję historii o naszym pięknym Szczecinie. Sam temat był już bardzo zachęcający i tajemniczy…. „Sherlock Holmes na tropie. Wały Chrobrego 100 lat temu. Początki Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz pierwsze kolekcje.” Po wejściu do muzeum, powitała nas Pani Dorota, która była naszą przewodniczką po historii Wałów Chrobrego i muzeum. Chwilę później byliśmy już przed wejściem do muzeum i tam dowiedzieliśmy się, że…tarasy mają długość 500m., kiedyś były nazywane Tarasami Hakena (niemn. Hakenterrasse). Wały są usytuowane 19 m. nad lewym brzegiem Odry. Muzeum posiada również taras widokowy na który prowadzą schody, a dokładnie do pokonania jest 230 stopni w wąskiej klatce schodowej bez możliwości odpoczynku po drodze na wysokość 43,45 m. – stamtąd rozpościera się piękny widok na Wały Chrobrego, Łasztownię, Odrę. Dowiedzieliśmy się również o charakterystycznych dla tej części miasta elementów architektury, takich jak pomniki, latarnie czy fontanna. W kolejnej części zajęć, mogliśmy się dowiedzieć co znajduje się w gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego. Mogliśmy zobaczyć wybrane wystawy i eksponaty pochodzące zarówno z najstarszych zbiorów, jak i z najnowszych kolekcji. Uczestnicy zajęć poznają strukturę organizacyjną instytucji oraz specyfikę pracy zatrudnionych w niej muzealników, między innymi archeologa, konserwatora dzieł sztuki, historyka sztuki, historyka.

          To była ciekawa lekcja historii o naszym pięknym mieście!

                   

           

          Dzień szkolnej integracji

           

          14 września br. w czwartek nasza klasa razem z całą szkołą wybrała się na Polanę Sportową przy jeziorze Głębokim. Tam właśnie odbywał się dzień integracyjny szkoły. Po długiej przerwie spowodowanej wakacjami, mogliśmy w końcu wszyscy spotkać się na wspólnym spotkaniu przy ognisku z pieczeniem kiełbasek, zabawach, rozmowach, itd. Nasza klasa uczestniczyła w zawodach dla szóstych klas – w przeciąganiu liny. W pierwszych zawodach pokonaliśmy klasę 6b i czekaliśmy na wynik klasy 6c. Po chwili odnieśliśmy drugie zwycięstwo nad klasą 6c! Jesteśmy NIEPOKONANI i NAJSILNIEJSI w klasach 6! Było fajnie się tam spotkać i miło, wesoło spędzić czas. Czekamy na kolejne takie wyjścia i dni. 

                  

           

          Wybory gospodarza klasy

          W piątek 8 września br. w naszej klasie odbyły się wybory na gospodarza klasy. Otrzymaliśmy karty do głosowania z kandydatami: Olą, Avrorą, Damianem oraz Alanem. Wybrana została również komisja do liczenia głosów w składzie: Kuba i Filip. Potrzebna była druga tura do wyłonienia zwycięzcy wyborów. W drugiej turze wygrała Avrora, która uzyskała 11 głosów, 9 głosów otrzymał Alan, 2 głosy Damian. Tym samym Avrora została gospodarzem klasy na rok szkolny 2023/2024, jej zastępcą będzie Alan, a łącznikiem z biblioteką Damian. Gratulujemy!

              

           

           

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          4 września br. o godzinie 9:15 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024. Za nami dwa miesiące cudownych, beztroskich wakacji. Minęły szybko i nadszedł czas powrotu do nauki. Wróciliśmy wypoczęci i pełni wspaniałych wspomnień. Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą, obejrzeliśmy krótki program artystyczny, a Pani dyrektor serdecznie powitała uczniów oraz ich rodziców. Wszystkim życzyła samych sukcesów w nauce. Wakacje już za nami! Teraz czas nauki i wytężonej pracy. Życzymy wszystkim, aby nowy rok szkolny był udany i przyniósł wiele sukcesów i niezapomnianych wrażeń.