• „POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI" - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY (1)

• 27.12.2023 19:06
      • W roku szkolnym 2023/24 uczniowie klas 4 oraz 5a i 5c dołączyli do projektu edukacyjnego "Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki". Projekt daje możliwość realizacji treści podstawy programowej kształcenia ogólnego w efektywny i atrakcyjny sposób poprzez wykorzystanie narzędzi multimedialnych i informatycznych zakupionych z programu „Laboratoria przyszłości” oraz odkrywania tajników współczesnych technologii. Jego głównym celem jest wsparcie edukacji informatycznej i medialnej.
      • Zrealizowanie projektu zakłada wykonanie zadań z każdego z czterech określonych w regulaminie modułów.

Nasze zadania rozpoczęliśmy od Modułu III

Pierwszym zadaniem jakie wykonaliśmy była nauka kodowania na platformie edukacyjnej code.org/minecraft. Podczas wykonywania  zadań dzieci  miały do wyboru 2 postacie, którymi miały wykonywać zadania - Stev i Aleks. Z ogromną chęcią i dużym zaangażowaniem pokonywały wyznaczone trasy. Niektóre zadania wykonywały wykorzystując tablicę multimedialną. Przeciągając i rozmieszczając bloki w tej układance, utworzyły zestaw instrukcji w języku programowania o nazwie JavaScript. Dowiedziały się, że ten kod mówi komputerowi, co ma wyświetlać na ekranie.

Drugim zadaniem, do którego przystąpiliśmy było tworzenie warstwowych modeli 3D. Do wykonania zadania wykorzystaliśmy platformę edukacyjną digipuzzle.net. Do przejścia były dwa poziomy składające się z 15 części każdy. Stopniowo wzrastał poziom trudności wykonywanych zadań. Do części zadań oprócz komputerów uczniowskich wykorzystaliśmy tablicę multimedialną. Tworzenie modeli 3D pobudza u dzieci wyobraźnię i przestrzenne widzenie. Zdobyte umiejętności zostaną wykorzystane również na zajęciach techniki podczas wykonywania rysunków technicznych.

Jarosław Narożny